A csónakok anyagjukat tekintve 4 részre különíthetők: fa – alumínium – műanyag (üvegszál erősítésű műgyanta) – egyéb (lemez, hab, stb.).
A fa csónakok kedvező áron elérhetőek, de élettartamukat tekintve rövid kifutási idővel rendelkeznek. A rövid élettartamot a vizes környezetben jól megtelepedő gombák és baktériumok eredményezik. Ezek a gombák és baktériumok felelősek a fa szerkezet rothadásáért. Fa csónakunk hosszú élettartammal rendelkezhet, ha poliurea bevonatot kap, mert a bevonat elzárja a vizet a fa szerkezetétől, ezáltal a gombák és baktériumok nem tudnak megtelepedni benne.
A műanyag csónakok merevsége egyszerre jelent előny és hátrányt. A vízen haladáskor élvezzük a merevség adta stabilitást, de abban az esetben, ha a csónakunkat erős mechanikai hatás éri, könnyen reped, törik el a szerkezete. A legtöbb esetben a külső top coat bevonat kipattog, törik. A poliureaval bevont műanyag csónakok az ütődésekkel szemben jóval ellenállóbbak mivel a bevonat kemény, de egyben rugalmas réteget képez a csónakon!
A fenti két csónaktípus hátrányát jól ki lehet kerülni az alumínium csónakok alkalmazásával. De ne higgye senki, hogy az alumínium csónakunk gondozás mentesen örökéletű lesz. Például az alumínium is korrodálódik, ezért (az esztétikai igényeken felül) festést igényel. Az alumínium csónakok festését a felcsiszolás után 1 órán belül speciális festékkel el kell végezni, különben nem lesz tartós az eredmény. A poliurea bevonat tartós védelmet nyújt az alumínium felületnek, továbbá a horpadások elkerülésére is ajánlott!